jes
30 آذر 1401 - 14:01

سردخانه‌های بوشهر مملو از میگوهایی که صادر نمی‌شوند! / سوءاستفاده خریداران خارجی از حربه تحریم

یکی از مشکلات مهم پرورش دهندگان میگو که امسال با آن دست و پنجه نرم می‌کنند موضوع صادرات است که متاسفانه تاکنون ۸۰ درصد میگوهای برداشت شده در سردخانه‌های استان نگهداری می‌شوند.

خبرگزاری فارس- بوشهر، داوود بحرینی: صنعت آبزی‌پروری میگو یکی از صنایع مهم در نوار ساحلی جنوب کشور به ویژه استان بوشهر می‌باشد. صنعت آبزی‌پروری در زمینه اشتغال زایی، فقرزدایی و ارز آوری بالا به کشور نیز از اهمیت بسیار خاصی برخوردار است.

شهرک شیلاتی رود شور استان بوشهر سه هزار و ۵۲۰ هکتار وسعت دارد و بزرگترین شهرک شیلاتی کشور به شمار می‌رود. از طرفی تولید بچه میگو در مراکز تکثیر این استان باعث شده است که بوشهر در طی سالیان اخیر به عنوان صادر کننده بچه میگو نیز شناخته شود.

امین شیراوند یکی از پرورش دهندگان میگو در منطقه رودشور بوشهر در گفتگو با خبرنگار فارس می‌گوید: یکی از مشکلات مهم پرورش دهندگان میگو که امسال با آن دست و پنجه نرم می‌کنند موضوع صادرات است که متاسفانه تاکنون ۸۰ درصد میگوهای برداشت شده در سردخانه‌های استان نگهداری می‌شوند و کشور چین نیز به دلیل کووید ۱۹ سخت گیری‌های دارد و در زمینه خریداری همکاری نمی‌کند.

این پرورش دهنده میگو ادامه می‌دهد: اگر پرورش دهنده در پایان فصل برداشت حداقل نتواند هزینه غذای میگو را به دست بیاورد، دلسرد می‌شود و در سال آینده ممکن است این شغل را رها کند و از طرفی‌ عدم وجود یک سندیکای واحد برای صادرات و فروش به صورت مشخص و مدون برای اعلام قیمت از دیگر مشکلات موجود بازار است.

سوء استفاده خریداران کشورهای خارجی از حربه تحریم

شیراوند با اشاره به اینکه زیرساخت‌های برق‌رسانی باید مورد توجه جدی قرار بگیرد، بیان داشت: خریداران کشورهای خارجی از حربه تحریم در زمینه فروش سوء استفاده و قیمت‌های پایین برای خرید اعلام می‌کنند. لذا مسؤولان باید به این صنعت مهم که باعث اشتغال‌زایی شده است، توجه نمایند.

کریم حیدری مدیر مرکز تکثیر و زادآوری مند میگو در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: در سال ۱۳۷۹ در حوزه تکثیر کار خود را آغاز کردم و به تدریج در زمینه پرورش میگو نیز شروع به فعالیت نمودم.

برداشت بالغ بر ۲۰ تن میگو از هر استخر

حیدری افزود: صنعت میگو امروزه به خوبی پیشرفت کرده است و در اوایل شروع این صنعت از هر استخر به طور تقریبی ۲۰۰ کیلوگرم میگو برداشت می‌شد اما با تلاش پرورش دهندگان،کارشناسان و استفاده از تجهیزاتی نظیر غذا پاش و هوادهی، برخی از تولیدکنندگان توانسته‌اند بالغ بر ۲۰ تن میگو نیز برداشت نمایند.

وی با تاکید بر اینکه زیرساخت برق رسانی در سایت‌های پرورش میگو دغدغه مهمی است، گفت: در گذشته تمامی زیر ساخت‌ها برای پرورش دهندگان مهیا می‌شد؛ اما امروز با توجه به مشکلات اقتصادی که وجود دارد، خود بخش خصوصی معمولاً در حال احداث برق رسانی مزرعه‌هاست و افرادی که سرمایه کمتری دارند نمی توانند این مشکل را حل کنند؛ لذا انتظار ما از دولت این است نگاه ویژه‌تر و حمایت های بیشتری به این صنعت داشته باشند.

مدیر مرکز تکثیر و زادآوری مند میگو با بیان اینکه صنعت میگو اشتغال بسیار زیادی دارد و با کمک دولت می‌توان شاهد حضور بیشتر افراد ضعیف‌تر در این صنعت بود، اضافه کرد: کار بنده تکثیر میگو است و مجموعه فرادانه سال‌ها قبل آمدند و از نمونه‌های تکثیر ما پایلوت گرفتند و از همان موقع ارتباط گرفتیم.

این پیشکسوت صنعت میگو تصریح کرد: میگو غذای مردم است و همواره مردم به غذا نیاز دارند و هر قدر هم تولید شود باز هم خریدار دارد و کالایی است که به خوبی صادر می‌شود و ارزش ریالی خوبی دارد، به اعتقاد بنده آینده خوبی خواهد داشت.

حیدری با اشاره به اینکه هر قدر تولید ما زیاد باشد در دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن خواهیم داشت، عنوان داشت: یکی از دلایل موفقیت این شرکت، حمایت‌هایی است که به مشتری انجام می‌دهد.

علی پاکاری یکی از پرورش دهندگان میگو در منطقه حله در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار می‌کند: از ۲۵ سال پیش در اولین سایت پرورش میگو کشور حله مشغول به فعالیت هستم و در هر حوزه‌ای ابتدای کار مشکلاتی وجود دارد که امری طبیعی است.

 ۱۱ سایت پرورش میگو در بوشهر

وی با بیان اینکه رمز موفقیت در صنعت پرورش میگو صبر است، گفت: در بوشهر ۱۱ سایت پرورش میگو وجود دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم ۲۴ هزار نفر اشتغال را شکل داده است.

پاکاری ادامه داد: در گذشته و در ابتدای شروع بکار برای تهیه بچه میگو باید به قشم و جاسک می‌رفتیم و نبود کارخانه غذا نیز باعث می‌شد مشکلات ما روز به روز افزون شود.

وی عنوان داشت: اما با گذشت زمان و با کسب تجربه مشکلات کم شد و در سال‌های ابتدایی کارخانه‌هایی برای تولید غذا در استان شکل گرفت کیفیت غذای‌شان در ابتدا شروع خوب بود.

پاکاری تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعات مهم ما ماندگاری غذا بود و از شرکت‌های بومی منطقه و کشور انتظار داشتیم کیفیت و کمیت خود را در یک راستا جلو ببرند.

 تسهیلات ارزان قیمت خواسته پرورش دهندگان میگو

وی با بیان اینکه صنعت پرورش میگو یک زنجیره هست و تمامی حلقه‌ها باید همدیگر را درک کنند، اضافه کرد: اگر به دنبال سود کم باشیم بدون شک تولید پایدار وجود خواهد داشت و دغدغه همه ما اشتغال است و این صنعت با توجه به اشتغال زیادی که دارد باید مورد توجه قرار بگیرد.

این پرورش دهنده صنعت میگو خاطرنشان کرد: تنها خواسته ما از دولت تسهیلات ارزان قیمت است و ما هیچ چیز دیگری نمی‌خواهیم.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه بزرگترین شهرک شیلاتی خاورمیانه در استان بوشهر واقع شده است و از سویی اشتغال بالای این صنعت و ارز آوری قابل توجه شایسته است مسئولین به این صنعت توجه ویژه‌تری نمایند و زمینه تسهیل‌گری بیشتر را ایجاد کنند.

پایان خبر/

منبع: فارس
شناسه خبر: 924738